У Страсбурзі Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав прийнятною до розгляду міждержавну справу “Україна та Нідерланди проти росії”.

Про це повідомляє Укрінформ.

Слухання почалися о 14:30 за місцевим часом і тривали близько 20 хвилин.

Заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра, коментуючи у Фейсбуці це рішення, зауважила, що “юридична війна проти росії у ЄСПЛ набула нових переможних обертів”.

“Щойно у Страсбурзі Європейський суд з прав людини оголосив своє рішення щодо прийнятності міждержавної справи «Україна та Нідерланди проти Росії». Велика Палата Європейського суду з прав людини визнала заяви № 8019/16, №43800/14, №28525/20 (згодом об’єднані в одну справу) частково прийнятними. Це рішення є остаточним. Після нього Велика Палата згодом винесе рішення по суті справи. Це перша справа щодо захоплення східної України у 2014 році та ще одне судове рішення у притягненні рф до міжнародної правової відповідальності”, – написала вона.

За її словами, це рішення ЄСПЛ допоможе, зокрема, притягнути до відповідальності рф за дії, які призвели до масових порушень прав людини на сході України, та зупинити ці порушення, наскільки це можливо.

Крім того, воно сприятиме підтримці індивідуальних позовів громадян та компаній проти рф як в ЄСПЛ, так і в інвестиційних арбітражах та буде основою, на якій індивідуальні справи, справи в арбітражах рухатимуться далі, щоб заявники могли стягувати компенсації з росії за порушення права.

Мудра також зазначила, що рішення ЄСПЛ може “стати зброєю для подальших переговорів з рф (коли буде з ким та про що), і з нашими міжнародними партнерами”.

“Такі рішення можуть бути використаними для дипломатичного тиску на росію, запровадження додаткових санкцій різного рівня, а також доведення відповідальності рф щодо порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях”, – наголосила вона, зауваживши, що вироки ЄСПЛ не мають строку давності, й “рф буде виконувати рішення”.

У разі визнання ЄСПЛ такої прийнятності, це означатиме, що суд перейде до розгляду справи по суті.

Справа стосується масових та систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей; викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з Донецької та Луганської областей на територію рф у 2014 році; збиття літака рейсу MH17.

У 2020 році було об’єднано три міждержавні справи в одну “Україна та Нідерланди проти росії”: “Україна проти росії (щодо Східної України)” за заявою № 8019/16, яка стосується масових та систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей; “Україна проти росії” за заявою № 43800/14 щодо викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з Донецької та Луганської областей на територію російської федерації у 2014 році; “Нідерланди проти росії” за заявою № 28525/20 щодо збиття літака рейсу MH17.

Фото: Відкриті джерела