Росіянин Дмитро Ковтун, якого британські правоохоронці та Європейський суд з прав людини визнали виконавцем смертельного отруєння колишнього аґента російської ФСБ Олександра Литвиненка в Лондоні 2006 року, помер у Москві. Офіційна причина -коронавірус.

Про це повідомив депутат Держдуми РФ Андрій Луговий, якого ЄСПЛ також визнав причетним до вбивства Литвиненка, пише УП.

“Сьогодні надійшла сумна звістка, внаслідок важкої недуги, пов’язаної з коронавірусною інфекцією, передчасно помер мій близький і вірний друг Дмитро Ковтун”, написав він у телеграм.

На відміну від Лугового, який став депутатом Держдуми, Ковтун після отруєння Литвиненка намагався не з’являтися на публіці.

Ковтун імовірно працював у 9 директораті КДБ СРСР, який відповідав за особисту охорону високопосадовців Кремля. Після розпаду СРСР він переїхав до Гамбурґа зі своєю дружиною-німкенею Інною Гоне, де вони отримали політичний притулок. Ковтун певний час працював офіціантом у ресторанах Гамбурґа. Згодом він повернувся до Росії.

Розслідування британських правоохоронців, яке завершили 2016 року, дійшло висновку, що отруєння Литвиненка в Лондоні було здійснене аґентами ФСБ і “радше за все” було схвалене особисто російським президентом владіміром путіним.

Сліди полонію, який знайшли в тілі Литвиненка після отруєння, знайшли також в кімнатах готелю, де перебували Ковтун і Луговой, а також на сидінні літака, де сидів Луговой. Литвиненко перед смертю зустрівся з обома росіянами. 

І на Ковтуна, і на Лугового видані міжнародні ордери на арешт, а їхні активи за кордоном заморожені за позовом уряду Великої Британії.

Нагадаємо, Литвиненко помер у ніч проти 24 листопада 2006 року в шпиталі в Лондоні, куди його привезли в реанімацію із симптомами важкого отруєння. У тілі небіжчика знайшли сліди радіоактивного полонію.

Литвиненко був співробітником ФСБ у 1990-х, але 2000 року перебрався до Великої Британії разом із родиною, де отримав політичний прихисток. 

Колишній російський шпигун опублікував низку книг, у яких стверджував, що ФСБ навмисно імітувала вибухи в житлових будинках у різних містах Росії, щоби звинуватити в них “чеченських терористів” і мати привід для початку другої російсько-чеченської війни. Також Литвиненко стверджував, що путін займається педофілією з неповнолітніми хлопчиками, і буцімто в керівництва радянських спецслужб були відеодокази його збочень, але путін знищив їх, очоливши ФСБ РФ. 

За кілька тижнів до своєї смерті Литвиненко звинуватив путіна й ФСБ в убивстві російської опозиційної журналістки Анни Політковської.

Фото: Відкриті джерела